5. den

"FOTÍM DÁREK A JSEM UMĚLCEM"

UPOZORŇUJEME, ŽE ZÍTRA V SOBOTU BUDE V 17 HODIN ONLINE VÝSTAVA PRO TVÉ RODIČE, KAMARÁDY, ZNÁMÉ

Setkávání a prezentace fotografií také probíhá v SOUKROMÉ FACEBOOKOVÉ SKUPINĚ "FOTOtábor 1".
Tam jsme v bezpečí pouze účastníků našeho Online FOTOtáboru a je možné sdílet své zážitky, zkušenosti, dotazy a hlavně fotografie. Je to další pomoc a možnost si najít kamarády s podobnými zájmy z různých koutů České republiky i celého světa. Úkoly daného dne nejrychleji odevzdáš zde.

DOBRÉ RÁNO 🙂

Slovíčko organizátorů...

JAK VZNIKNE FOTOKNIHA ?

Dušan popíše a předvede ukázky z vydání svých vlastních fotografických publikací.

Jak ho to vlastně napadlo?
Co všechno předcházelo samotnému vydání?
Proč je důležitý výběr fotek a jejich seřazení?
Koho potřeboval vzít do týmu?
Kam ještě musel zajít, aby se to vytisklo a distribuovalo?
Co je to autogramiáda?
Můžeš si i ty vyzkoušet udělat fotoknihu a nechat vytisknout?

TVŮJ ÚKOL NA DNEŠNÍ DEN

Tento den budou ze všech umělci. Úkol zní – fotka jako dárek pro svoje nejbližší.

Zamysli se, komu chceš věnovat svoje umělecké dílo, jaký snímek by ho nejvíc potěšil a udělej mu radost ☺

JAK NA TO?

JAK PRACUJE VÝTVARNÝ FOTOGRAF

Kdo fotografuje s velkou zálibou má většinou i svá oblíbená témata.

Výtvarný fotograf se snaží o to, aby přes svoje snímky lidem něco řekl - má svoji uměleckou myšlenku.

1/ foť, co tě nejvíc baví  

2/ víš, komu snímek věnuješ ? Pomůže ti to možná s výběrem tématu 😉

3/ zamysli se, co by jsi chtěl/a fotografií ostatním vyjádřit (například - láska, radost, sen, pocit, barvy, situace, hledání, život ... )

4/ použij svoje největší fotodovednosti a emoce a  ztvárni myšlenku do obrázku. 

5/ když ti to pomůže, zkus si napsat pár poznámek, snímek můžeš doprovázet i slovem

6/ DOBRÉ SVĚTLO 😉

 

Výtvarný fotograf dbá nejvíce na estetiku snímku. Používá hlavně představivost a vlastní fantasii. Snaží se, aby jeho dílo překročilo pouhou skutečnost. 

Divák se pak může příjemně naladit a kochat se hezkými fotografiemi - relaxovat . A nebo taky někdy začne horlivě přemýšlet :-).

Například, u prvních třech záběrů by divák mohl vidět rozbouřenou krajinu, vlnící se moře nebo hru světel ( záleží na náladě ). A malá tanečnice vzbuzuje hezké pozitivní emoce. Pro někoho je to třeba víla nebo letní větřík :-).

Fotografie je krásná a pestrá :-).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FORMA A ZPRACOVÁNÍ DÁRKU

1/ POSLAT ELEKTRONICKY

To je nejjednodušší a nejrychlejší způsob jak doručit snímek někomu jinému. V dnešní době nejrozšířenější, protože většina lidí si fotí chytrými telefony a ihned jim elektronické nástroje nabízejí možnost rychlých úprav v (polo)automatizovaných programech. A následně nespočet aplikací umožňuje snímek vložit a během pár vteřin díky internetu odeslat. Tento "levný" způsob má výhodu, že může potěšit někoho blízkého i několikrát za den událostmi téměř ve stejnou chvíli jak byly zaznamenány. Populární je i veřejné sdílení v rámci sociálních sítí a možnost diváky na to reagovat.

2/ VYTISKNOUT A ZARÁMOVAT

Další způsob je fotografii vytisknout doma na kvalitní tiskárně nebo nechat v minilabu vyvolat na fotopapír.  Nejlépe ve větším formátu a potom zarámovat. Buď si můžeš svůj rám vyrobit nebo koupit. Barva, tloušťka, materiál rámečku by měl být sladěn s fotografií a prostředím, kde bude viset.

3/ FOTOPLÁTNO

Velmi podobně jako předchozí s tím rozdílem, že "rámeček" jako takový není. Na dřevěný rám se napne fotografie vytisklá na plátno, velmi podobné tomu, na které se maluje štětcem a barvami. Fotografie je přehlá i přes hrany dokola a vytváří to velmi zvláštní formu "zarámování".

4/ ALBUM ANEBO FOTOKNIHA Z MINILABU

Klasické album bylo v době před digitální fotografií nejrozšířenější způsob jak se fotografie ukazovaly a také obdarovávaly. Dnes již velmi potlačené, protože lidé si fotografie nejčastěji ukládají do počítače a spíše promítají na monitoru než tisknou a prohlíží v albu. Povýšenou formou fotoalba je jednoduše vytvořená fotokniha přes program minilabu. Vše vlastně přes internet a aplikaci v pohodlí domova nahraješ, popíšeš, vytvoříš i obálku. Dopomůžou ti k tomu automatizované programy, respektive nabídka přímo v objednávce a ty jen postupuješ krok za krokem jak jsi naváděn. Výsledek je ohromující. Můžeš zakové fotoknihy ukládat v pokoji ve své knihově a pohotově návštěvě dát prohlédnout. Anebo ještě lépe darovat k narozeninám, vánocům nebo jen tak jako překvapení.

5/ KALENDÁŘ

Obdobné jako předchozí. Buď si vytiskneš fotografie a kalendář si vlastnoručně vyrobíš. Takto je to skutečný originál. Nebo podobně jako fotoknihu z minilabu do předpřipravených šablon doplníš a odešleš vyvolat.

6/ TISK NA UPOMÍNKOVÉ PŘEDMĚTY

Ryze originální je tisk fotografií na 3D předměty jako jsou trička, hrníčky, magnetky, samolepky a pod. Dnes si již i doma můžeš na specielní fólii vytisknout svou fotku a potom na oblečení zažehlit. Vydrží to i praní.

7/ DALŠÍ ZPŮSOBY

Jak se říká "kreativitě se meze nekladou" a můžete fotografie dále zpracovávat na sklo, plech, jako plakát nebo jen tak připnout kolíčky na provázek, zapaspartovat, nahrát mnoho fotek do jediného elektronického fotorámu, vytvořit koláž...

VYTVÁŘÍME VÝSTAVU

Zítra chystáme pro Tvoje rodiče a přátele výstavu. Tentokrát bude mít ryze online formu. Ty opravdové ve výstavních galeriích bývají velkolepé, příprava často o to náročnější. Jak se vlastně taková výstava dělá?

Když nějaký fotograf fotí, tak má spoustu fotek nafocených a je dobré si potom odpočinout, aby se i myšlenky uspořádaly. Pak se k tomu znovu vrací, protože se mu vypíchnou ty nejdůležitější záběry a začne to na něho působit trošičku jinak než původně. Je dobré si dát pauzu. Do užšího výběru dát snímky, které "mluví" k jeho duši a opticky se mu to líbí.

Takový výběr může trvat delší dobu a člověk se k tomu vrací znovu a znovu, přemýšlí nad tím, naciťuje se ne jako tvůrce, ale jako pozorovatel - divák. Někdo to vidí hned, ale když dá tomu čas, umožní mu to uklidnit se a vytáhnout ty nejpoutavější záběry.

Potom je seřadit, aby to dávalo smysl podle toho, jestli to jsou jednotlivé fotky nebo mají nějaký příběh. Jednotlivé, které na sebe nenavazují např. rostliny - kaktus, květina, strom... se dají vedle sebe podle citu, aby ladily barevně, kompozičně, střídaly se širší záběry s detaily. Fotografie s příběhem na sebe navazují. Je třeba je vybrat tak, aby to divákovi plynule vyprávělo děj, sdělovalo poselství, aby ho to ovlivňovalo, dotklo se v srdci.

Když je autor s výběrem spokojený, tak je důležité další zpracování. Pokud je to online výstava, tak to vhodně "pověsí" na internetové stránky. Pokud je to do galerie, tak je samozřejmě důležité místo - prostor,  podle toho se musí naplánovat kde která fotka bude.

Zarámování: buď galerie má své systémy, které používá a vyžaduje. V tom případě je třeba přizpůsobit velikost a povrchovou úpravu - lesklý, matný. Nebo si autor vše rámuje a paspartuje sám, někdy za sklo nebo naopak bez rámu vytiskne na fotoplátno, někdy se to lepí na zeď, přicvakne cvočkama, aby to působilo přirozeně s odlehčenou formou, někdy fotky visí ve vzduchu v prostoru. Dá se s tím různě pracovat.

Záleží co se tím chce divákovi sdělit a jaký je záměr. Je žádoucí předat hezký pocit, celkovým dojmem zapůsobit i k zamyšlení nad konkrétním tématem nebo obecně nad světem, životem.

Nakonec se musí udělat a rozeslat pozvánky, plakát a řádně vše zpropagovat. Jako třešnička na dortu bývá při vernisáži - zahájení výstavy první den i nějaké pohoštění, přípitek, případně i hudební vystoupení, proslov vedení galerie, odborníka na daný fotografický žánr a pár vět obvykle pronese i autor.

Výstava může být i prodejní, cena by měla být sdělena decentně, vhodným způsobem, aby nerušila při prohlížení - nejlépe uvedená v katalogu nebo u medailonku o autorovi, který visí někde samostatně a tam je vhodné toto zmínit včetně konkrétní ceny. Když si někdo fotografii zamluví nebo koupí, přilepí se u ní cedulka "rezervováno" nebo "prodáno" nebo nejvhodněji jen nějaký barevný puntík, který je všeobecně chápán za tímto účelem.

JDI NA TO?

Teorie bylo dost, jdi na to! S chutí do toho a půl je hotovo.

Popadni foťák a můžeš s tipy "jak fotit lépe" začít lovit záběry. 

 Nejdříve pozoruj přes hledáček, hledej vhodný úhel, podívej se z různých stran.

Sleduj co dělá světlo a stíny. Z každého záběru si udělej několik alternativ.

Ne příliš moc, protože při výběru by ses trápil/a a ztrácel/a zbytečně čas.

Pokud si můžeš nastavit formát, vhodný je poměr 2:3  v JPEG (JPG). Velikost raději větší než menší.

Nikdy neriskuj zranění sebe ani nikoho jiného nebo poškození foťáku !!!  Koukej se okolo hlavně pokud jsi u silnice kde jezdí auta nebo cyklisti,  fotoaparát si pověs na pásku kolem krku, aby Ti nevypadl z ruky a nerozbil se. Žádný záběr nestojí za to, aby se Ti něco stalo !!! Toto měj vždy na paměti ! Domluv se s rodiči co smíš a co nesmíš.  Prosím dodržuj to, je velmi důležité se chovat zodpovědně a profesionálně. 

VÝSLEDKY DNEŠNÍHO DNE

Máš nafocené? Výborně. Pusť se do závěrečné fáze před odevzdáním.

1/ VYBER 5-10 NEJLEPŠÍCH ZÁBĚRŮ. Méně znamená více. Raději vyber pár vynikajicích snímků než více, ale průměrných.

2/ Název přejmenuj tak, že nejdříve napíšeš své jméno a příjmení a potom přidáš číslo nebo kratičký název.
Např. Zdeňka Hanáková 1.jpg, Zdeňka Hanáková 2.jpg,Zdeňka Hanáková 3.jpg  atd.
nebo Dušan Swalens JARNÍ ÚSVIT.jpg, Dušan Swalens VŠE V POHYBU.jpg atd.
POZOR: každý den používej jiná čísla/názvy, ať se na konci týdne v tom vyznáme.

3/ Do 16 hodin nám pošli svůj výběr:

nejrychleji v soukromé FB skupině "FOTOtábor 1" zde

nebo pošli např. přes www.uschovna.cz nebo www.wetransfer.com,  kde zadáš náš email: info@folkloracek.cz

Pokud můžeš, přijď na konzultaci v 17 hodin přes ZOOM,
kde se podíváme na Tvoje fotografie a můžeš se zeptat na cokoliv.
Také se třeba seznámíš s ostatními účastníky tohoto online fototáboru.
V každém případě uděláme záznam, na který se můžeš kdykoliv později podívat na této stránce.

KONZULTACE

Bude probíhat online každý den přes ZOOM v 17 hodin (středoevropského času).

Klikni v 17 hodin (středoevropského času) na tento link, který by Tě měl pustit automaticky.

Případně ručně doplnit na www.ZOOM.us:
ID: 740 778 3707
HESLO: folk

V případě potíží se podívejte na pomoc zde.

Účast není povinná, budeme dělat záznam, který si můžeš kdykoliv přehrát. Hlavně tam rozebereme odevzdané úkoly dne a pobavíme se o potížích či zážitcích účastníků při fotografování. Vždy dáme dobrou radu a možná i další úkol na získání většího umění při fotografování.

Žiješ mimo Evropu a chceš se nás osobně na něco zeptat? Napiš nám a domluvíme jinou hodinu: info@folkloracek.cz

Mořská scenérie na fotografii Petra Štěpána z roku 2019                                                                         je více než jen pohled na moře