2. den

"FOTÍM A CHRÁNÍM PŘÍRODU"

MÁŠ-LI ZAKOUPENOU VERZI S KONZULTACEMI, ODEVZDEJ VÝBĚR FOTOGRAFIÍ 1. - 5. DNE. VÍCE INFORMACÍ ZDE.

Setkávání a prezentace fotografií také probíhá v SOUKROMÉ FACEBOOKOVÉ SKUPINĚ "FOTOtábor 1".
Tam jsme v bezpečí pouze účastníků našeho Online FOTOtáboru a je možné sdílet své zážitky, zkušenosti, dotazy a hlavně fotografie. Je to další pomoc a možnost si najít kamarády s podobnými zájmy z různých koutů České republiky i celého světa. Úkoly daného dne nejrychleji odevzdáš zde.

DOBRÉ RÁNO 🙂

Slovíčko organizátorů...

MŮJ PROJEKT BIO

...z přírody i botanických zahrad světa.

Nahlédni do světa rostlin zblízka. Takové detailní snímky se nazývají "makrofotografie".

Podívej se na video, kde se můžeš inspirovat, jak si vybrat svůj fotografický žánr a vytvořit si vlastní projekt.

TVŮJ ÚKOL NA DNEŠNÍ DEN

Dnes fotografuj v přírodě. Ta je nám nejbližší a je všude kolem nás. Stromy, rostiny, květiny, zvířata, struktury, pole, kopce...

Můžeš fotit dle svých možností. Využij ptačí a žabí perspektivu, detaily, široké záběry. Inspiruj se snímky níže.

 

JAK NA TO?

CELKY, POLOCELKY, DETAILY

Je dobré střídat velikosti záběrů, aby prohlížení fotek nebyla nuda.

Určitě si vyzkoušej udělat záběr přírody tak, aby tam vešlo maximum co jde.  Většinou se to dělá na šířku, ale jak je vidět na příkladu vedle, tak i na výšku se to může pěkně podařit.

Polocelek je něco mezi detailem a širokoúhlým záběrem. Je to výřez nějaké části, kde je více prvků - v našem případě děsítky květin.

Detail je záběr velmi zblízka - tzv. makrofotografie a často lze na fotografii vidět i převapivé detaily, které jsou líbivé a přitažlivé.

Pokud byste si vzali na pomoc i mikroskop, tak uvidíte co člověk pouhým okem vidět nemůže, většinou to jsou však struktury co se týče pohledu fotografie. Je to spíše pro vědce.

POPŘEDÍ + HLAVNÍ MOTIV + POZADÍ = 3 PLÁNY

Zdá se to jako dobrý plán, když fotografie není plochá. Když se Ti podaří dostat cokoliv do popředí - byť rozmazané a za hlavním motivem je s odstupem další plocha, má fotografie tu správnou hloubku.

Lze tomu dopomoci i tzv. hloubkou ostrosti, kdy hlavní motiv je ostrý a popředí i pozadí je rozostřené. Jak tuto pokročilou metodu používat rozebereme v dalším kempu č. 2.

TIP: někdy při focení detailů přecejen pozadí není vhodné a nemůžeš zvolit jiný úhel. Můžeš např. za květ a před nevhodné pozadí vložit papír nebo šátek nebo použít odraznou desku. Můžeš i zkusit alternativu - experiment,  při denním světle "vložit" tmavé nebo černé pozadí.

PŘIROZENÉ versus UMĚLÉ SVĚTLO

Co nejvíce využívej přirozené světlo. Tedy venkovní od slunce nebo při zatažené obloze rozptýlené.

Uvnitř domu je ve dne nejsilnější zdroj přes okno. Ulehči si práci a umísti focený objekt v blízkosti okna.

Někdy jsou stíny moc tmavé nebo kontrast moc velký a je třeba stíny prosvětlit. Buď použiješ nějakou lampičku nebo fotografický blesk, někdy postačí odrazná deska nebo kus bílého papíru. Ten vhodně nakloň tak, aby odrazil zpět světlo do tmavých míst.

Pokud je celkové osvětlení malé, je nutné použít fotografický blesk. Při focení deailů, markrofotografie, kdy je fotoaparát a jeho objektiv velmi blízko by obyčejný blesk osvětloval mimo. Je potřeba použít specielní makroobjektiv. To jsou velké investice, stačí si pořídit poměrně levné led baterky nebo malé lampičky a splní úkol podobně. Vždy hledejte jednoduchá a levná řešení.

ŽABÍ A PTAČÍ PERSPEKTIVA

Nápis jak vystřižený z přírody. Jedná se o pohled zespodu nebo zvrchu. Žabí perspektiva je od země a směřuje k nebi. Naopak ptačí perspektiva je od nebe k zemi, respektive zvrchu dolů.

Není na tom nic složitého, má to však zvláštní výsledek. Nesmíš být líný si dřepnout či lehnout na zem. Můžeš si na zem pod sebe položit starší šusťákovou bundku nebo plachtu, kterou si sebou pro tento účel nosíš.

A naopak nesmíš být líný si vyjít na kopec nebo po schodech nahoru, aby jsi měl dobrý výhled dolů. POZOR - nikdy se nenakláněj z oken nebo přes zábradlí, hrozí zničení fotoaparátu nebo zranění a to za to nestojí. Popros někoho dospělého z rodiny, aby ti pomohl bezpečně vyfotit záběry z ptačí perspektivy. Objektiv nemusí nutně směřovat kolmo dolů.

ETIKA FOCENÍ ROSTLIN A ZVÍŘAT

Člověk má svobodnou vůli a může konat dobro či zlo. Pro svět je prospěšné chovat se správně. Chránit přírodu - zvláštěpak rostliny a živočichy.

I my jako fotografové se chováme zodpovědně a nejdříve se podíváme, že neničíme nic okolo a nerušíme zvířata včetně hmyzu. Je to výzva nechat vše v přírodě plynout a nezasahovat, o to větší radost budeš mít, když se ti fotka povede.

Když se zamyslíš nad vším živým i neživým co je na této planetě stvořeno, tak je to zázrak. Je to obdivuhodné seskupení mnoha prvků do sebe poháněno neviditelnou silou - energií. Toto (s)tvoření si zaslouží naši maximální péči. Vlastně i proto tě přitahuje fotografování.

 

 

JDI NA TO?

Teorie bylo dost, jdi na to! S chutí do toho a půl je hotovo.

Popadni foťák a můžeš s tipy "jak fotit lépe" začít lovit záběry. 

 Nejdříve pozoruj přes hledáček, hledej vhodný úhel, podívej se z různých stran.

Sleduj co dělá světlo a stíny. Z každého záběru si udělej několik alternativ.

Ne příliš moc, protože při výběru by ses trápil/a a ztrácel/a zbytečně čas.

Pokud si můžeš nastavit formát, vhodný je poměr 2:3  v JPEG (JPG). Velikost raději větší než menší.

VÝSLEDKY DNEŠNÍHO DNE

Máš nafocené? Výborně. Pusť se do závěrečné fáze před odevzdáním.
VYBER 5-10 NEJLEPŠÍCH ZÁBĚRŮ. Méně znamená více.
Raději vyber pár vynikajicích snímků než více, ale průměrných.

HONZÍK, 5 let

ANKA, 13 let

TOMÁŠ

JENÍK, 9 let

INÉS

HANKA

JAKE OWEN, 14 let

RÉMY

KONZULTACE

Rozbor fotografií na videu níže:

Honzík...... 0:50 minut
Tomáš...... 6:48 minuta
Inés..... 12:38 minuta
Rémy..... 15:10 minuta
Hanka..... 17:25 minuta
Jake Owen..... 21:50 minuta
Anka..... 27:10 minuta

(ukázka Karl Blossfeld)..... 31:40 minuta
Jeník..... 33:00 minuta

Víš kdy vznikla první fotografie na světě?
Okolo roku 1826 "Pohled oknem na dvůr"
.